ANKARA SANAT GALERİSİ VE MÜZAYEDECİLİK EVİ

Galerimiz 1 Ocak 2018 tarihinde fiilen açılmış 16 Ocak 2018 tarihinde Sn Kültür Bakanımız Numan Kurtulmuş Beyefendinin teşrifleri ile açılmıştır. Ankara Sanat Galerisi  Klasik İslam Sanatları alanında hizmet  vermek üzere açılmıştır .

İlk Sergimiz “ Medeniyetimizn İzinde “  Karma İslam eserleri  ile yaptık. Klasik Hat , Tezhip , Minyatür, Katıı, Naht , El yazması Kuran-I Kerimler ve Tesbihlerden oluşan bu sergi  yaklaşık 3 ay sürdü. Sergimiz devam ederken tüm dünya ülkelerinin   büyüklerçi ve temsilcileri için ayrıca bir resepsiyon verildi.  Daha sonra Kültür Sanat Sohbetlerinde değerli hocamız Memnune Birkan Hanımefndiyle “ Geçmişten Günümuze TEZHİP” konulu  programda ankaralı sanatseverle buluştuk.  

Devamında Sanat hayatının 55. Yılını kutladığımız sanatçı Sebahat Kırçak  hanıfendinin   “ Mine’l Aşk”  isimli Tezhip Ve Minyatür sergisini  açtık.

Ankara Sanat Galerisi 1 Hazıran 2018 tarinide Değerliği büyüğümüz , Hat sanatının Yaşayan duayeni Hasan Çelebi hocamızın  ve öğrencilerinin olduğu  Hat sergisi ile Ankaralı sanatseverlere buluştu. 27 parça eserden oluşan sergide , hacamıza ait 4 eser galerimizde sergilendi .

2018- 2019  Sanat Sezonunda  Ankara Sanat Galerisi ve Müzayedecilik Evi  olarak Kültür ve Turizm Bakanlığımızın da Desteğiyle 2 ayrı projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bu projelerden ilki “ Ankara’nın Yıldızları” diğeri ise “İstanbuldan Ankara’ya Sanat Köprüsü” olarak belirledik . Proje dahilinde 11 ayrı sanatçımızla sergi planlaması yaptık . Eylül Ayının ilk haftası Hattat Bekir Er sanatçımızla galerimizin sezon açılışını yapmaya hazırlanıyoruz.

YEPYENİ BİR heyecan!

Cumhuriyetimizin Başkentinde Türk İslam Eserleri alanında yepyeni bir sayfa açılıyor!

Ankara’nın seçkin muhitlerinden Ümitköy’de, Ankara Sanat Galerisi ve Müzayede Evi, Başkentlilerin hizmetine giriyor.

KURUCULARIMIZ

MEHMET EMİN EKMEN

15 Mayıs 1975’te Batman’da doğdu. Babasının adı Hüseyin, annesinin adı Fatma’dır.

Avukat; Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Yüksek lisansını aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı’nda tamamladı.

Serbest avukat olarak çalıştı. Batman Barosu Yönetim Kurulu Üyeliği ve İnsan Hakları Komisyonu ile Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanlığı yaptı. Tema Vakfı’nın Temsilciliği, Batman Çevre Gönüllüleri Derneği Yöneticiliği, Günışığı Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı, Herkes İçin Spor Federasyonu Batman Temsilciliği ve Batman Mazlum-Der Kurucu Üyeliği görevlerinde bulundu.

Orta düzeyde İngilizce bilen Ekmen, evli ve 3 çocuk babasıdır.

EYÜP GÖKHAN ÖZEKİN

29 Ağustos 1979 tarihinde Ankara’da doğdu. 

Çankaya Üniversitesi, Mühendislik Mimarlık Fakültesi – İç Mimarlık mezunu olan Özekin, ileri seviyede İngilizce ve başlangıç seviyesinde Almanca biliyor. 

Selçuklu Vakfı, Alperen Ocakları’nda genel başkanlık görevlerini yapan Özekin, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Geliştirme Derneği, Mavi Marmara Derneği üyesidir. 

Özekin, Muhtelif Tanıtım Filmleri ve Reklamlarda, Kardeş Şehirler (Belgesel) – TRT Avaz’da, Against the Wind (TV Programı) – TRT World, Yapı Sanatı (TV Programı) – TRT Okul programında, Milat (Dizi) – TRT1’de görev aldı. 

MEDENİYETLERİN BEŞİĞİ

Hititlerden Selçuklulara, Frigyalılardan Lidyalılara, Perslerden Romalılara, Osmanlılardan Türkiye Cumhuriyeti’ne… Tarih öncesinden günümüze pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Ankara, bugün ülkemizin başkenti olmasının yanı sıra, zengin tarihi ve kültürel mirasıyla da parlayan bir güneştir.

ANKARA SANAT'TAN KARELER