Murat Kurt’un “Sultanlar Dilinde Aşk” isimli çağdaş sanat sergisi 1-15 Kasım 2018 tarihinde Ankara Sanat Galerisinde değerli sanatsevelerle buluşacaktır.

 1976 yılında Amasya’da doğdu. Çocukluğu Yeşilırmak’ın kenarında ırmağın doğayla oynadığı renk oyunlarını izlemekle geçti. Renkler öylesine ilgisini çekmişti ki 1999 yılında Hürrem Özerden’den resim dersleri almaya başladı. Bu dersler ona hayattaki yönünü belirlemesini sağladı ve yüksek öğrenimini bırakarak tama-men resme yöneldi. 2004 yılında İstanbul’a yerleşti. Sanat yaşamına lale tarlaları tablolarıyla başladı ve uzunca bir süre bu resimler onun imzası haline geldi. Daha sonra çağdaş sanatla geleneğin faklı bir sentezini yapmaya başladı. Bin yıllık muhteşem Türk şiirinin harika dizelerini yeni bir yorum getirdiği kufi yazıyla ve özgün renklerle buluşturdu. Boyadığı her şiirde hem tarzını hem farklılığını biraz daha ortaya çıkardı. Ressam Murat Kurt, sözü renge dönüştürmek diyebileceğimiz bir sanatsal evrimin ustası. Yüzyıllar boyunca aşkı en estetik biçimde anlatmış divan şairlerinden tutun da çağdaş şairlere kadar birçok söz ustasının dizelerine, çağdaş bir formda renklerle hayat veriyor. Murat Kurt, sanatın en değişmez ilkelerinden yola çıkıyor: Sürekli yenilik ve benzersizlik…

Şiirler bazen Ateş-i Suzan bir kırmızının içinde yol alıyor bazen turkuaz bir senfonide kendini gösteriyor bazen de mavinin tanınmamış tonlarında kendini buluyor. Murat Kurt’un tablolarındaki bir diğer ilgi çekici yön ise sembolik kompozisyon. Yazıların çizgilerinden renklerin dağılımına kadar tablodaki her öğe bir alt metin içeriyor. Sanatın insan zihnini harekete geçiren yanını çok başarılı kullanıyor. Sanatçı ve sanatsever eserin içeriğini birlikte inşa ediyorlar.

Murat Kurt’la ilgili söyleyebileceğim bir diğer husus geleneğin bol oksijenli kaynağından beslenmesi. Aslında tüm sanat dallarında değişmez kuraldır. Sanatı besleyen en zengin kaynaklardan biri de gelenektir. Ama sadece besleyen… Sanatçı için en büyük tehlike geleneği kutsayıp taklitten öteye gidememesi. Murat Kurt bu hataya düşmüyor bence.Aslında ilk çalışmalarından son yaptıklarına bakarsanız olması gereken bir sanat evrimini çok net görebilirsiniz. Söz boyanınca duyduğunuz sözleri görmeye başlıyorsunuz. Söz boyanınca o sözlerin renkler dünyasında daha derin anlamları olduğunu fark ediyorsunuz. Söz boyanınca sanatın uçsuz bucaksız bir dün olduğunu anlıyorsunuz.

Teşekkürler Murat Kurt.

SERGİLER

2001 – Tofaş Sanat Galerisi Kişisel Sergi – Amasya

2002 – Amasya DGS Galerisi Kişisel Sergi – Amasya

2003 – Amasya DGS Galerisi Karma Sergi – Amasya

2004 – GF Sanat Galerisi Karma Sergi – İstanbul

2005 – Kadıköy Sanat Galerisi Karma Sergi – İstanbul

2006 – HSH Sanat Galerisi Kişisel Sergi – İstanbul

2006 – Beyoğlu Güzel Sanatlar Galerisi GESAM Karma Sergi – İstanbul

2007 – Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi Kişisel Sergi – İstanbul

2008 – Anadolu KIA Sanat Galerisi Kişisel Sergi – İstanbul

2012 – İSO Odakule Sanat Galerisi Kişisel Sergi – İstanbul

2013 – Güneş Sigorta Sanat Galerisi Kişisel Sergi – İstanbul

2015 – Galeri Bonart Sanat Galerisi Karma Sergi – İstanbul

2015 – TBMM Milli Saraylar, Beylerbeyi Sarayı Kişisel Sergi – İstanbul

2016 – Art Ankara Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı, Bali Müzayede – Ankara

2016 – Bali Müzayede Sergi Salonu Karma Sergi – İstanbul

2016 – Galeri Bonart Sanat Galerisi Karma Sergi – İstanbul

2016 – Galeri Eksen Sanat Galerisi Karma Sergi – İstanbul

2017 – Bali Müzayede Sergi Salonu Karma Sergi – İstanbul

2017 – Galeri Modernist Karma Sergi – İstanbul

2017 – Galeri Bonart Sanat Galerisi Karma Sergi – İstanbul

2018 – Bali Müzayede Sergi Salonu Karma Sergi – İstanbul

2018 – Katara Cultural Village Foundation Kişisel Sergi – Doha/Katar

Ankara Sanat Galerisi & Müzayedecilik Evi | Ankara Sanat Galerisi & Müzayedecilik Evi | Ankara Sanat Galerisi & Müzayedecilik Evi

3D SANAL MEKAN TURU

ESERLER