Klasik İslam sanatları alanında hizmet vermek üzere  1 ocak 2016 tarihinde açılmış olan Galerimiz her ay “Kültür Sanat sohbetleri” etkinliğine ev sahipliği yapmaya başlıyor.

Açılış sergisi olarak Medeniyetimizin İzinde (karma islam eserleri sergisi) ile başkentlilere merhaba diyen Ankara Sanat Galerisi ve Müzayede Evi,  geçtiğimiz günlerde Büyükelçiler  ve diplomatik misyonu ağırlamış yine bu özel davette Ankaralı sanatçılarımızında katılımıyla gün boyu etkinlik yapılmıştır.

Galerimiz;  Ankaralı sanatseverlerle  daha sık biraraya gelmek ve Geleneksel Sanatlarımızı alanında uzman hocalarımızdan dinleyip tanınması ve yaşatılması amacıyla  “Kültür Sanat Sohbetleri” dahilinde ilkini  Ankarada bir çok öğrenci ve hoca yetiştirmiş kıymetli Sanatçı MEMNUNE BİRKAN hocamızla   16 nisan 2018 Pazartesı günü saat: 18:30 da gerçekleştirecektir.

Memnune Birkan 1947 Kırıkkale’de doğmuştur. Geleneksel Sanatlarla beraberliği 1988 yılında başlamıştır.  Minyatürü Ankara’da rahmetli hocası ÖMER FARUK ATABEK’ den, tezhibi İstanbul’da hocaları CAHİDE KESKİNER ve SABİHA KOÇ’ tan öğrendi.

2005 – 2006 yıllarında 2 sene süren İstanbul Yıldız Sarayı Şale Köşkü kurslarına katılarak Sayın CAHİDE KESKİNER başkanlığındaki ihtisas sınıflarında 15. yy Babanakkaş ekolünü SABİHA KOÇ’la, 16. yy Karamemi ekolünü ZEHRA ÇEKİN’le çalıştı.

1997 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Tezhip Yarışmasında Hilye-i şerif tezhibiyle birincilik ödülünü aldı ve Bakanlıkta öğreticilik görevini üstlendi. Yetiştirdiği 6 öğrencisi daha sonraki yıllarda birinciliğe layık görülmüştür.Çukurova Üniversitesi tarafından merhum Sakıp Sabancı’ya verilen fahri doktora belgesinin tezhibini yapmıştır. Bu tezhip, bugün Sabancı Müzesinde sergilenmektedir.

Hilye-i şerif tezhibi, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’e hediye edilmiştir.İki tezhibi Suudi Arabistan prensine, bir tezhibi de Malezya Başbakanına bir şirket tarafından hediye edilmiştir.